Çin, resmi olarak 5G’ye geçen ilk ülke oldu!

Pekin merkezli firmanın dün yaptığı açıklamaya göre China Mobile, 5G-A’yı yıl sonuna kadar ülkedeki 300’den fazla şehre yaymayı planlıyor.

5.5G olarak da bilinen 5G-A, 5G ve 6G arasındaki ara aşamadır. Daha yüksek iletim hızları, daha kısa gecikmeler, daha fazla bağlantı yoğunluğu, daha büyük ağ kapasitesi ve 5G’den daha iyi ağ güvenliği sunar.

Genel Müdür Yardımcısı Gao Tongqing, China Mobile’ın ayrıca cihaz üreticileri ve çip tedarikçileriyle el ele vererek ürünlerin teknolojik olarak yükseltilmesini teşvik edeceğini söyledi.

5G-A endüstriyel ekosisteminin gelişimini desteklemek için China Mobile, 5G-A inovasyonu ve çıplak gözle üç boyutlu teknoloji konusunda endüstriyel ortaklarla işbirliği yaptı.

İçerik uygulaması ve teknoloji platformlarında çeşitli araştırma ve geliştirme başarılarıyla telefon, tablet, araba ekranı, dizüstü bilgisayar ve monitör ürünlerini piyasaya sürdüler.

20 MİLYONDAN FAZLA KULLANICIYA ULAŞACAĞI YENİ BİR AĞ KURACAK

China Mobile, 5G-A cihazlarının yaygınlaşmasını hızlandırmak için tedarik zinciri ortaklarının bu yılın sonuna kadar 20 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmak üzere 20’den fazla 5G-A cihaz modelini piyasaya sürmelerine yardımcı olmayı planlıyor.

China Mobile Mobil Planlama ve İnşaat Genel Müdürü Li Qiang, geçen ay 2024 Mobil Dünya Kongresi’nde yaptığı açıklamada, bu yılın 5G-A teknolojisinin ticarileştirilmesi için ilk yıl olduğunu söyledi.

Şirketin 5G-A iş modeli oluşturmak için ortaklarıyla birlikte çalışacağını ve 2026 yılı sonuna kadar teknolojiyi tamamen ticarileştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın son verilerine göre Çin, geçen yılın sonu itibariyle yaklaşık 3,4 milyon 5G baz istasyonuna ve 805 milyon 5G akıllı telefon kullanıcısına sahipti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x