Nijer’de askeri birliğe saldırı: 23 ölü

Batı Afrika ülkesi Nijer’de bir askeri birliğe düzenlenen saldırıda en az 23 Nijer askerinin öldüğü, 17 askerin yaralandığı açıklandı. Nijer Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, saldırı, 20 Mart Çarşamba günü ülkenin kuzeybatısında yaşandı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, 100’ün üzerinde silahlı erkek, motosiklet ve araçlarıyla askeri birliğe el yapımı patlayıcılar ve diğer bombalarla saldırı düzenledi. Askeri birliğin ‘pusuya düşürüldüğü’ ifade edilen saldırı sırasında, askerlerin ‘isyancılara’ karşı operasyon yürüttüğü Tillaberi bölgesinden geri dönüş yolunda olduğu ifade edildi.

Bakanlık, 21 Mart Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, saldırının Teguey ve Bankilare komünleri arasında gerçekleştiğini, yaklaşık 30 saldırganın öldürüldüğünü bildirdi.

NİJER, 17 MART’TA ABD İLE ASKERİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASINI FESHETMİŞTİ

Son 12 yıl içinde Mali’ye doğru yayılan ‘İslamcı isyanına’ karşı mücadele ettiği belirtilen Batı Afrika ülkelerinden Nijer, yakın zaman önce ABD ile olan askeri işbirliği anlaşmasının feshedildiğini duyurmuştu. Askeri hükümet sözcüsü Amadou Abdramane, ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri ve sivil personelin Nijer’de görev yapmasına izin veren askeri anlaşmanın derhal yürürlükten kaldırıldığını bildirmişti.

Nijer’de yaklaşık 1000 ABD askeri bulunuyor. Sahra Çölü’nün güney ucundaki Agadez kenti yakınlarında ise “Niger Air Base 201” isimli bir İHA üssü yer alıyor. Niger 201, ABD’nin Cibuti’deki daimi üssünden sonra İHA operasyonlarını da yürüttüğü Afrika’daki en büyük 2. üssü konumunda bulunuyor. İnşaatı ve finansmanı ABD’ye, mülkiyeti ise Nijer ordusuna ait üs, yüksek teknolojili uydu iletişim sistemleriyle 2019’dan bu yana hizmet veriyor.

Nijer devletinden 10 yıllığına kiralanan Niger 201, ABD’nin en büyük ve en pahalı İHA üssü. İnşası için 110 milyon dolar, yıllık bakımı için ise 30 milyon dolar harcayan ABD, söz konusu üssü, Sahel’deki ana istihbarat ve gözetleme merkezi olarak kullanıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x