Sezgin Baran Korkmaz: Heykeli dikilecek adamım

ABD’de yaşayan Sezgin Baran Korkmaz tahliye edildikten sonra ilk kez Twitter sohbet odasına konuştu.

“Ben kendi ülkemde heykeli dikilecek adamım. Ben o şımarık zenginlerden olmadım” Diyen Sezgin Baran Korkmaz, “Niye hedefe kondunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Beni hedefe bakan (Süleyman Soylu) koymadı. Beni hedefe koyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. 10 gün sonra her şeyi öğreneceksiniz. Benim kara para aklama dosyam var ama ben kumar oynamadım. Türkiye’de kimsenin malına çökmedim. Muhalefet bana neden saldırdı. Bir düşünün.”

“Cumhurbaşkanıyla fotoğrafım çıktı diye saldırdılar” diyen Sezgin Baran Korkmaz “CHP’li üç kişinin cebine 100 milyon dolar girecek diye bana saldırdılar” İfadelerini kullandı.

Oda TV’de yer alan habere göre, Sezgin Baran Korkmaz şunları söyledi: “Ben Manhattan’da geziyorum. Adam benim resmimi çekiyor görüntülendi diyor. Her gün Central Park’ta oturuyorum. Ben jetimi sattım TMSF’nin el koymadı.

Ben hayatımda duruşmaya çıkmadım. Ben hayatımda devletle iş yapmamışım. Ettiğim itiraflar iktidarı güçlendirir.

Annem dedi ki üç kişiye beddua ettim.

Bir: Kemal Kılıçdaroğlu

İki: Süleyman Soylu

Üç: Uğur Dündar

Çünkü bu üçü sana iftira attı. Benim annemin duası çok ağırdır. O çocuklarını ne zorluklarla büyüttü. Kız kardeşim Kars Belediyesi’nde çalışıyor 20 bin liraya. Ablam Beykoz Devlet Hastanesi’nde hemşire ve 30 bin lira alıyor. Yarın alo derim 200 milyon dolara bir hastane alırım. Benim buna ihtiyacım var mı. Bugün bile öğrencilere yolladığım burs ayda 13-14 milyon.”

Ne olmuştu?

ABD’nin Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde tutuklu yargılanan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, “suç gelirlerinin aklandığını bilmesine rağmen sessiz kalmak” iddiasıyla ABD’de başlatılan soruşturma kapsamında 2021’de Avusturya’da gözaltına alınmıştı.‘Kara para aklama’ suçlamasıyla Türkiye’de de soruşturulan Korkmaz, 15 Temmuz 2022’de ABD’ye iade edilmişti.

İDDİANAMEDE NELER YER ALIYOR?

Korkmaz, ‘1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı’ iddialarıyla suçlanıyor.

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının nisan ayında hazırlanan iddianameye göre, Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah’ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu kişilerin vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks evler ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

Korkmaz’ın, ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) elde ettikleri yasadışı teşvik gelirleriyle Türkiye’de havayolu şirketi Borajet, ilaç firması Biofarma, şirketleri de satın aldıkları kaydedildi.

‘Sahtekarlık’ yoluyla elde edilen gelirlerin ayrıca, ‘Queen Anne’ isimli bir yat, Türkiye’de bir otel ve lüks villa ve apartman dairelerin satın alındığı kaydedildi. Bir villa ve daire satın almak için kullandıkları iddia edildiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında müsadere altına alınan ‘Queen Anne’ yatını ABD Bölge Hakimi Jill Parrish’in Ekim 2021 tarihli emri uyarınca bu yılın başlarında 10,1 milyon dolara satıldığı kaydedildi.

Korkmaz’ın Türkiye ve Avrupa’daki diğer şirketleri ve mal varlıkları için de ABD’nin müsadere edilmesi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Korkmaz’ın hakkında hazırlanan iddianameye göre, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı, bazı üst düzey hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini iddia ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi.

Ayrıca Korkmaz’ın Kingston ve Termendzhyan’a karşı devam eden ceza davasında, federal ajanlara ‘yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından kontrol edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere yalan söylediğinin’ iddialar arasında yer aldığı belirtildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x