Yeni Salgın Mı Geliyor? Semptomları Belli Değil, Tedavisi ve Aşısı Yok! DSÖ’den Flaş Uyarı Geldi!

Ölümcül bir yarasa virüsü olan Nipah, Bangladeş’te 38 yaşında bir erkek ve 3 yaşında kız çocuğunu hayattan kopardı.

Covid-19 pandemisinin ardından tüm dünyayı salgın korkusu sararken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Nipah için flaş uyarı yaptı.

Bu yıl Bangladeş’te iki kişinin virüse yakalandığını söyleyen DSÖ, her iki vakanın da ölümle sonuçlandığını belirtti. 38 yaşında bir erkek ve üç yaşında bir kız çocuğunun ölmesinin ardından Nipah virüsü (NiV) vakalarının arttığı vurgulandı.

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Nipah virüsü enfeksiyonunun başlangıç belirti ve semptomlarının spesifik olmadığı ve başvuru sırasında tanıdan genellikle şüphelenilmediğine dikkat çeken DSÖ, daha az yaygın olmasına rağmen hastalığın, enfekte olan biriyle yakın temas ile doğrudan bulaşabildiğini söyledi.

Ölümcül enfeksiyon, enfekte hayvanlar (yarasalar veya domuzlar gibi) veya enfekte hayvanların tükürüğü, idrarı ve dışkılarıyla kontamine olmuş yiyecekler yoluyla insanlara bulaşan bir hastalık.

Meyve yarasaları veya uçan tilkiler Nipah virüsünün doğal konakçıları. İnsanlara veya hayvanlara yönelik herhangi bir tedavi veya aşı bulunmadığından virüs son derece endişe verici. Birleşik Krallık’ta NiV, yüksek sonuçları olan bulaşıcı bir hastalık olarak sınıflandırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x